Nový podnět k prošetření tragické smrti ministra Jana Masaryka 10. března 1948
3. 9. 2024
Společnost pro výzkum zločinů komunismu podala podnět na Městské státní zastupitelství v Praze ve věci prošetření nových okolností smrti bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka.
Ing. Václava Jandečková, místopředsedkyně rady spolku a badatelka, která se okolnostmi smrti syna prvního československého prezidenta dlouhodobě zabývá, iniciovala toto podání v souvislosti s novými informacemi. Ty se objevily na základě iniciativy poslance Pavla Žáčka
a ministra zahraničních věcí Jana Lipavského.
Ing. Václava Jandečková kauzu zkoumá už celou řadu let a postupně se ji daří nalézat nové informace a souvislosti, podložené několikaletým výzkumem, které by mohly vést k odhalení možného trestného činu a přesné příčiny smrti uvedeného Jana Masaryka. Za svou objevnou knihu Kauza Jan Masaryk (nový pohled). Doznání k vraždě a tajný přešetřovací proces StB z let 1950–1951 obdržela v roce 2016 Mezinárodní zvláštní cenu Egona Erwina Kische. Druhá její kniha Svědectví o smrti Jana Masaryka. Nová odhalení odkrývají pochybná „fakta“ a odsouvají staré „pravdy“ vyšla v roce 2021 ve vědeckém nakladatelství Academia.
Díky zmíněné iniciativě se během jara 2024 podařilo nashromáždit zhruba dvě stě listin pocházejících ze západních diplomatických archivů. Jedná se o tajné dokumenty
z diplomatického archivu Francie, jiné Černínskému paláci poskytlo velvyslanectví Spojených států Amerických v Praze a britské archiválie předal ministrovi Janu Lipavskému britský velvyslanec v ČR Matt Field. Ministerstvo zahraničí tím získalo například zcela nové svědectví, podle něhož měl ministr Masaryk večer před smrtí prudkou hádku s třemi neznámými muži.
Proto požadujeme, aby byly všechny nově nalezené materiály podrobeny důkladnému policejnímu zkoumání v kontextu s již více či méně známými svědectvími, které tímto nabývají na závažnosti a neměly by být opomíjeny. Mnohé z dosud neprozkoumaných či opomenutých materiálů také k žádosti přikládáme.
Upozorňujeme rovněž na společnou iniciativu našeho spolku, historika PhDr. Martina Nekoly, Ph.D. a badatele Mgr. Jaroslava Mareše. Tato skupina již několik let usiluje o to, aby za přítomnosti odborníků a soudních znalců došlo k opatrnému otevření hrobky Jana Masaryka a k prozkoumání jeho ostatků, případně i zcela neinvazivním způsobem. Součinnost nám přislíbily jak obec Lány, tak Kancelář prezidenta republiky. Nicméně otevření hrobky je z jejich strany podmíněno získáním souhlasu paní Charlotty Kotíkové, ta ho však i jako pouze vzdálená příbuzná odmítá udělit. Výše uvedený záměr prozkoumat ostatky ministra Jana Masaryka nejmodernějšími technologiemi, jak je to v tak závažných případech ve světě běžné, náš spolek konzultoval se soudním znalcem MUDr. Janem Krajsou, Ph.D., lékařem Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně, který vzhledem k již uplynulé době naléhavě doporučuje provést řádný průzkum Masarykových ostatků – kompletní vyšetření několika zobrazovacími metodami, antropologické vyšetření či genetické a toxikologické vyšetření.
V dané věci je Ing. Václava Jandečková připravena podat osobně na Městském státním zastupitelství bližší vysvětlení ke všem popsaným materiálům.
Společnost pro výzkum zločinů komunismu se domnívá, že by nově nalezené informace a souvislosti o skutečnostech a důkazech mohly pomoci objasnit okolnosti smrti Jana Masaryka.
Ing. Václava Jandečková, místopředsedkyně rady spolku, vaclava.jandeckova@zlocinykomunismu.cz, 603 803 367
Mgr. Lukáš Kopecký, předseda rady spolku